Jak používat formičky a vykrajovátka

Před samotným vykrajováním nebo provedením otisku pro snadné uvolnění z těsta se doporučuje vložit vykrajovátko do mouky nebo moučkového cukru.
Při provádění otisků motivů s pomocí standardních razítek lze zvolit libovolný postup. Pokud se používá razítko společně s vykrajovátkem obrysu lze asi doporučit nejdříve provést vykrojené obrysu a až poté použít razítko s otiskem. Zda-li je výhodnější otisk provést ještě před odstraněním vykrajovátka obrysu nebo až poté není rozhodující. Každá varianta má svého výhody i úskalí a je dobré si nejdříve pro danou těstovou hmotu najít ten postup, který každému více vyhovuje.
U některý lepivějších těst může být pro někoho problém standardní razitko po provedení otisku od těstové hmoty oddělit tak, aby nedošlo ke znehodnocení celého motivu. V tomto případě máme k dispozici náhradní řešení v podobě kategorie razítek s označením EMBOSS. Tyto razítka jsou bez vnějších linií a lze je smysluplně použít pouze v kombinaci s vykrajovátkem obrysu. U těchto razítek chybí linie vnějšího obrysu a proto je možno přímo při vytváření otisku do již vykrojeného motivu kontrolovat pohledem, jak hloubku vtlačení razitka do těstové hmoty, tak i kontrolovat, zda-li se skutečně celý motiv do mnohdy nerovnoměrně vyválené hmoty řádně celý otiskl. V neposlední řadě však lze vtlačené razítko z těstové hmoty pohodlně sejmout. A to tak, že je možné za odkryté okraje testovou hmotu při snímání jednoduše podržet.
U některých druhů těst (perníková těsta) se mohou razítkem otisknuté linie během pečení ztrácet. V tomto případě lze pro zvýraznění linií vykrajovátko či razítko vložit např. do kakaa nebo jiné vhodné kontrastní suroviny místo do mouky nebo cukru.
Ukázka použití vykrajovátka s razítkem
(každé razítko je vybaveno malým úchopem pro jednoduší manipulaci)